ایزی موزیک » دانلود آهنگ های لری » 130 اهنگ لری شاد برای رقص دسته جمعی عروسی / دوپا / تنبک

130 اهنگ لری شاد برای رقص دسته جمعی عروسی / دوپا / تنبک

اهنگ لری شاد برای رقص دسته جمعی

دانلود اهنگهای لری شاد برای رقص گروهی و دسته جمعی مناسب مهمانی جشن و عروسی

گلچینی از اهنگهای شاده قدیمی و جدید ارکستی ارکستری میباشد

مجموعه دانلود آهنگ لری شاد دوپا لرستان با کیفیت 320 در یک فایل زیپ یکجا

اهنگ لری شاد برای رقص دسته جمعی

Download a new song of lori shad raghs

130 اهنگ لری شاد برای رقص دسته جمعی عروسی / دوپا / تنبک

اهنگ لری شاد برای رقص دسته جمعی ارکستی

 

رقص لری یک نوع رقص محلی است که در مناطق لرنشین ایران، به خصوص در استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و فارس رایج است. این رقص دارای تاریخچه، معنا، ساختار و انواع مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنم.

تاریخچه رقص لری بر می گردد به دوره امپراطوری مادها در سال 612 قبل از میلاد، که فرمانروای آن ها، هوخشتره، از فرماندهان خود خواست تا چگونگی جنگ را به صورت پانتومیم شرح دهند. از آن جا که بردن سلاح به کاخ پادشاهی ممنوع بود، فرماندهان از دستمال قرمز به جای شمشیر استفاده کردند و حرکات رزمی خود را با آن نشان دادند. این کار باعث شد که رقص گهریان ابداع شود که یک نوع رقص دو نفره با چوب است. این رقص در بین مردم محبوب شد و در مراسم های مختلف اجرا شد. با گذشت زمان، رقص لری شکل ها و انواع متنوعی پیدا کرد که بر اساس فرهنگ، زبان، منطقه و فصل متفاوت بودند¹.

معنا و ساختار رقص لری برگرفته از زندگی طبیعی و اجتماعی مردم لر است. این رقص نشان دهنده توانایی، پهلوانی، دلاوری، شادی، عشق، ازدواج، جشن، طبیعت، دریا، ماهیگیری، قایقرانی، جنگ، صلح، ملیت و هویت مردم لر است. این رقص دارای حرکات موزون، آهنگین و رنگارنگ است که با سازهای سنتی مانند دمام، دهل، دایره، زنگ، نی، سرنا، دوتار، تنبور، قیچک، کمانچه، سنتور و … همراه می شود. رقص لری معمولا گروهی و دایره ای است و رقصندگان زن و مرد دست در دست هم قرار می گیرند و با شنیدن نواهای نوازنده به رقص می افتند. نفر اول رقصندگان به لری سَرچووپی گفته می شود که با دستمالی در دست و مهارت بیشتر، دیگر رقصندگان حرکات و ریتم های بدن و حرکات دست و پا را باید با او هماهنگ کنند.

اهنگ لری شاد برای رقص دسته جمعی

انواع رقص لری بسته به منطقه و فرهنگ محلی، رقص لری انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

– **رقص سنگین سما**: این رقص یکی از قدیمی ترین و معروف ترین رقص های لری است که در بسیاری از مناطق لرنشین اجرا می شود. این رقص دارای حرکات آرام، ملایم و آهسته است و معمولا در آغاز رقص های گروهی انجام می شود. این رقص نشان دهنده آرامش، صلح و دوستی مردم لر است³.
– **رقص سه پا**: این رقص یکی از شادترین و پرانرژی ترین رقص های لری است که بیشتر در جشن ها و مراسم عروسی اجرا می شود. این رقص دارای حرکات تند، سریع و پر جنب و جوش است و معمولا پس از رقص سنگین سما انجام می شود. این رقص نشان دهنده شور، شوق و عشق مردم لر است.
– **رقص دو پا**: این رقص یکی از تندترین و سرزنده ترین رقص های لری است که بیشتر توسط جوانان اجرا می شود. این رقص دارای حرکات بسیار سریع و پیچیده است و معمولا پس از رقص سه پا انجام می شود. این رقص نشان دهنده توانایی، پهلوانی و دلاوری مردم لر است.
– **رقص دستمال**: این رقص یکی از زیباترین و جذاب ترین رقص های لری است که بیشتر در مراسم عروسی اجرا می شود. این رقص دارای حرکات پر جنب و جوش و بازی با دستمال است و معمولا توسط زوج های عاشق اجرا می شود. این رقص نشان دهنده عشق، ازدواج و شادی مردم لر است.
– **رقص چوب**: این رقص یکی از حماسی ترین و نمایشی ترین رقص های لری است که بیشتر در جشن ها و شادی ها اجرا می شود. این رقص یک نوع رقص دو نفره با چوب است که نماد رزم، جنگ و صلح مردم لر است. در این رقص، یکی از رقصندگان چوب بزرگ و دیگری چوب کوچک در دست می گیرند و با ضرب و دفاع، یک بازی رزمی را اجرا می کنند.
– **رقص اشکاری**: این رقص یکی از ساده ترین و شیرین ترین رقص های لری است که بیشتر در مراسم عروسی اجرا می شود. به این صورت است که یک نوع رقص دایره ای است که رقصندگان زن و مرد دست در دست هم قرار می گیرند و با شنیدن نواهای شاد و آهنگین، به رقص می افتند. این رقص نشان دهنده اشکاری، صمیمیت و دوستی مردم لر است.

اهنگ لری بی کلام شاد برای رقص دسته جمعی

این رقص ها فقط برخی از انواع رقص لری هستند و هنوز بسیاری از رقص های دیگر وجود دارند که در مناطق مختلف ایران اجرا می شوند. رقص لری یکی از زیباترین و ماندگارترین بخش های فرهنگ و هنر مردم لر است که با گذشت زمان و تحولات اجتماعی، هنوز هم جاودانه و زنده است. امیدوارم این پاسخ برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال دیگری دارید، خوشحال می شوم به شما کمک کنم. 😊

 

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 4

بدون رای ! اولین کسی باش که رای میده !

دانلود دانلود 200 اهنگ برتر تاریخ ایران (یکجا)حمایت مالی از سایت ♥️ (Donate)

دیدگاه خود را بگذارید

    دانلود آهنگ های سال ۱۴۰۲ یکجا 😲